Co je MESQUITE – ALGARROBO – DOSUD NEPOZNANÁ LAHŮDKA
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  
  23
  Shares

Nejspíše i Vy patříte k lidem, kteří slyší název MESQUITE – ALGARROBO poprvé v životě. Jeho známější označení zní Svatojánský chléb či karob. Ovšem nenechte se zmýlit. Algarrobo není vůbec stejné jako v Čechách již poměrně populární karob. Algarrobo pochází z Peru a liší se od svého středomořského kolegy chutí, vůní, barvou i léčivými vlastnostmi.

Co je vlastně Algarrobo?  Je to vysoký mohutný strom s pokroucenými větvemi a košatou korunou. Zužitkovat se dají všechny jeho části. Listy slouží jako krmivo pro dobytek, tvrdé dřevo se využívá ke stavbám, ale nejcenější částí jsou plody – dlouhé hnědé lusky se semeny. Právě semena se melou a získává se z nich prášek Algarrobo, který je skutečně vynikající delikatesou v oblasti gastronomie.V Peru je známý též pod názvem Mesquite. Tradičně se vyrábí pomocí vaření celých lusků velmi výživný sirup zvaný Algarrobina, který pomáhá osobám s anémií a s podvýživou. Jedná se o skutečnou lahůdku.

Popularitu si získalo také lahodné Café de Mesquite (Café de Algarrobo), které je skvělou nahražkou kávy bez kofeinu.

Od teď může být Mesquite -Algarrobo součástí i Vaší kuchyně.

Nejen, že skvěle oživí chuť pokrmů, ale zároveň s sebou přináší řadu nutričních benefitů. Peruánský karob má přirozeně sladkou chuť a příjemnou vůni s jemným nádechem perníku a skořice. Může ve všech případech stoprocentně nahradit klasické kakao. Má světlejší barvu a stačí ho použít v poloviční dávce. Nejčastěji se přidává do pečiva, moučníků, palačinek, dortů, koktejlů nebo k ochucení jogurtů a tvarohů.

První nutriční pozitivum shledávám v tom, že Mesquite – Algarrobo je skutečně přirozeně sladké, a tudíš není zapotřebí používat další sladidla. V dnešní době, kdy se využívá obrovské množství nezdravého rafinovaného bílého cukru, způsobujícího zdravotní komplikace, je Algarrobo učiněným zázrakem. Osladí pokrm přírodně a zdravě a ještě uspokojí naše chuťové buňky. Ne nadarmo je zařazován mezi superpotraviny.

Druhá skvělá vlastnost Algarrobo – peruánského karobu je bezlepkovost. Do svého jídelníčku ho tedy mohou bez rizika zařadit i osoby trpící celiakií.

Navíc Mesquite  Algarrobo neobsahuje kofein, takže je vhodný i pro osoby se zvýšeným krevním tlakem a těhotné nebo kojící ženy.

Algarrobo je velmi výživné. Obsahuje hodně vlákniny, vitamínu E, vápníku, železa, fosforu a pouze minimum tuků.

Uplatnit se může jako vynikající zdroj energie (především pro sportovce, při vyčerpání, po fyzické zátěži nebo při rekonvalescenci).

Zároveň tento lahodný prášek podporuje imunitní systém jako antioxidant a bojuje proti bakteriím, virům a alergiím včetně astmatu.

Díky vysokému množství železa a vápníku podporuje růst kostí, krevní oběh a zabraňuje vzniku osteoporózy a anémie.

Algarrobo také snížuje hladinu LDL cholesterolu.

Díky tomu, že na sebe váže škodlivé toxiny, se uplatňuje i při léčbě průjmových onemocnění.

Osobám trpícím na refluxy a překyselení žaludku pomáhá Algarrobo také. Má schopnost zahustit přijímanou stravu a zamezit následným trávicím obtížím. Dokonce i na kuřáky má Algarrobo pozitivní vliv. Usnadňuje vykašlávání a působí preventivně proti rakovině plic.

Proč zakoupit Algarrobo Mesquite v Uncarii?

♥ jedinečná příležitost ochutnat kvalitní peruánskou delikatesu
♥ začít sladit zdravě (přesto chutně)
♥ oživit pokrmy netradiční chutí
♥ podpořit své zdraví (zlepšit trávení, prevence osteoporózy a anémie, snížení cholesterolu)
♥ přirozeně pomoci při průjmu, refluxu, alergiích
♥ pomáhá při obnově střevní mikroflóry (snižuje množství nežádoucích bakterií a podporuje růst prospěšných laktobacilů)
♥ vysoka kvalita Organic

Malé srovnání: MESQUITE – ALGARROBO vs. KAKAO

Algarrobo                                           Kakao

Stačí ½ dávka                                    1 dávka

Málo tuků  (0,5g ve100g)                    Hodně tuků (13g ve 100g)

Bezkofeinový                                      Obsahuje kofein

Přirozeně sladká chuť                         Hořko-kyselá chuť

Závěrem lze říci, že  Mesquite – Algarrobo je dosud málo známý peruánský sladký poklad. Díky svým chuťovým i nutričním vlastnostem si zaslouží najít své stálé místo v našich českých kuchyních. Ta vytříbená chuť a vůně exotických dálek provoní celý váš byt. Věřte, že stejně jako já, budete po prvním ochutnání zcela unešeni. Na obyčejný karob se už ani nepodíváte a po kakau budete sahat jen zřídkakdy.

Vyzkoušejte Mesquite – Algarrobo i vy a podělte se s námi o Vaše zkušenosti a recepty !

P.S. V nejbližší době bude možné ochutnat Café de Mesquite – Algarrobo i u nás v Uncarii.

Bc. Barbora Dovolová – nutriční poradce Uncaria.

© Uncaria ČR, s.r.o.

Koupit Algarrobo

 

 


 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  
  23
  Shares
Další články